طراحی سایت فلش

 

ادوبی فلش (Adobe flash) یا به اختصار «فلش»، نرم افزاری است که برای تولید محتواهایی که توسط پخش کننده فلش (Flash Player – فلش پلایر) اجرا می‌شود، کاربرد دارد.

در طراحی وب سایت‌ ها، از فلش برای افزودن انیمیشن، ویدئو، صوت به صفحات اینترنتی استفاده می‌شود.

در واقع فلش می‌کوشد با استفاده از انواع افکت‌های متحرک، موسیقی و جلوه‌های خاص تصویری، سایت را زیباتر نموده و کار با آن را لذت بخش تر نماید.

چند صباحی است که این نرم افزار به عنوان ابزاری برای طراحی سایت‌ های قدرتمند و جذاب، نگاه وبمسترها و طراحان را به خود جلب کرده است.

امروزه مدیران بسیاری از شرکت‌ها به دنبال راه اندازی سایت‌های فلش برای مجموعه خود هستند 

ظاهر زیبا، امکان ایجاد جلوه‌های ویژه و جذابیت بصری، سهولت تعامل ورزی کاربر با صفحات وب  و انعطاف پذیری بالا از جمله مزایای استفاده از فلش به شمار می‌رود.

با این حال برخی کارشناسان معتقدند «فلش» به دلایل مختلف گزینه مناسبی برای استفاده در طراحی سایت‌ های اینترنتی نیست و طراحان بهتر است برای افزایش زیبایی سایت، از فناوری‌های دیگری استفاده نمایند.

از جمله دلایلی که این عده اقامه می‌کنند می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1. سنگین بودن فلش و سرعت اندک آن به هنگام لود شدن.

به عبارت دیگر فلش نیازمند پهنای باند بالاست و لذا کاربرانی که هنوز از اینترنت دایال آپ استفاده می‌کنند، در مشاهده سایت‌های فلش با مشکل مواجه می‌شوند.

2. سئو دوست نبودن سایت‌ های فلش.

اطلاعات سایت‌های فلش در جستجوگرهای اینترنتی ایندکس نمی‌شود، زیرا فرضاً گوگل نمی‌تواند محتویات فایل‌های فلش را بخواند و متوجه شود.

3. سایت‌های فلش اغلب ثابت (Static) هست و نه پویا (Dynamic – دینامیک)، نتیجه آن که امکان تغییر محتویات سایت یا وجود ندارد و یا این کار به دشواری انجام پذیر است.

4. قابل استفاده نبودن برای کاربرانی که پخش کننده فلش ندارند، لذا سایت ناخواسته طیفی از مخاطبان بالقوه خود را از دست می‌دهد.

فناوری‌هایی که می‌تواند جایگزین فلش در افزایش زیبایی سایت شود عبارتند از HTML5، کدهای جاوا اسکریپت و....

 

نوشته شده توسط: وبلیو
در بخش: جستجو
در تاریخ: یکشنبه, 19 آبان 1392 16:37
Rate this item
(3 votes)
Read 8397 times